Events |
Champion |
1st Runner-up |
2nd Runner-up |
International Category Individual Men |
POON CHING LEUNG SUNNY
Hong Kong
(0:11:18.5) |
KWAN HO YIN
Hong Kong
(0:11:19.4) |
TSE TSZ FUNG
Hong Kong
(0:11:22.3) |
International Category Individual Women |
WONG CHING LAM ATHENA
Hong Kong
(0:11:45.1) |
NIP TSZ YIN
Hong Kong
(0:12:10.5) |
YI MEI HUA
China
(0:15:10.8) |
Open (A) Aged 17 – 34 Individual Men |
SIN CHIN TING KEITH
(0:11:00.0) |
WONG HUI WAI (0:11:25.6) |
LAU CHAK LAM NICHOLAS
(0:11:25.7) |
Open (A) Aged 17 – 34 Individual Women |
LAM PAC TUNG NIKITA
(0:11:45.6) |
CHAN TSZ CHING
(0:11:51.5) |
LI HANAH HANG FUNG
(0:12:09.5) |
Open (B) Aged 35 – 49 Individual Men |
LILJESTROEM LENNART PETER FREDRIC
(0:11:52.0) |
NORTJE CRAIG ANDREW
(0:12:14.5) |
CHOW KEVIN TZE HO
(0:12:31.2) |
Open (B) Aged 35 – 49 Individual Women |
MACDONALD ELIZABETH ANNE
(0:15:21.2) |
WARE JULIANNE
(0:16:17.2) |
PANG WAN YIU SNOWIE VERONICA
(0:16:21.3) |
Open (C) Aged 50 or above Individual Men |
WRAY MARTIN LAWRENCE
(0:14:00.8) |
BURTON SCOTT JAMES
(0:14:10.3) |
CHAN WAI YIP OSCAR
(0:14:21.0) |
Open (C) Aged 50 or above Individual Women |
MCCARROLL JESSICA LEE TEMPLE
(0:15:33.0) |
WRIGHT ANDREA LEE
(0:17:35.4) |
LEUNG SIU LING
(0:18:54.8) |
K 11 Harbour Race Youth Category Aged 12 – 16 Individual Boys |
THORLEY WILLIAM YAN
(0:11:19.4) |
SUM KA LOK LINO
(0:11:32.7) |
TAM SZE SHING THOMAS
(0:11:39.2) |
K 11 Harbour Race Youth Category Aged 12 – 16 Individual Girls |
WONG CHO YING
(0:11:28.9) |
CHUI TAK YI
(0:12:25.7) |
HO SHEUNG WAI
(0:12:34.4) |
School Category Boys |
TAK SUN SECONDARY SCHOOL
LAM MAN HIN ANDREW,
LAM HO HIN VINCENT |
CHONG GENE HANG COLLEGE
POON KI HIM,
MAN TSE CHING |
WEST ISALND SCHOOL
WONG KOOT YIN ERNEST,
KHEMLYANI AARON KIRAN |
School Category Girls |
DIOCESAN GIRLS' SCHOOL
LOK HOI MAN,
WONG SUM YIN SHIRLEY |
MARYKNOLL CONVENT SCHOOL
(SECONDARY SCHOOL)
LAU CHEUK KI JACKIE,
LEE HO TING AIDA BELLE |
JOCKEY CLUB TI-I COLLEGE
LAU AMANDA,
SUN CHIN CHING |
Invitational Category Individual Men |
KONG CHUN YIN
Fire Services Department
(0:13:21.3) |
LAU KA CHUN
Hong Kong Police Force
(0:13:26.7) |
LEE YEUNG DARWIN
Fire Services Department
(0:14:00.7) |
Invitational Category Individual Women |
WONG YEE CHING
Fire Services Department
(0:16:24.7) |
YU SZE WAI JOYCE
Hong Kong Police Force
(0:17:29.4) |
IP CHING CHIN
Civil Aid Service
(0:18:01.3) |